Domů > Vši a hnidy > Rozmnožovací schopnost a životní cyklus vší

Rozmnožovací schopnost a životní cyklus vší

Rozmnožování vši

Veš nemá přirozeného nepřítele a samice dokáže naklást až 10 hnid za den, dospělý jedinec za svůj život tedy naklade až 300 hnid (viz schéma vpravo). Dokáže se množit obrovskou rychlostí.

Životní cyklus vši

Samice vši naklade hnidy, které se zdržují těsně u vlasové pokožky po dobu zhruba 7 dní. Poté se z hnidy vylíhne nymfa. Než vši dospěji, třikrát se svléknou. Dokud nymfa nedosáhne dospělosti, není schopna klást vajíčka, tedy hnidy.

Po svléknutí se hnida zdržuje ve vlasech, ale postupně s růstem vlasů se vzdaluje od vlasové pokožky. Dospělá samice vši dokáže během svého třítýdenního životního cyklu naklást 3-10 hnid za den (viz obrázek níže):

Veš, na rozdíl od hnidy, na konci svého životního cyklu z vlasů přirozeně odpadne. Pro vyčesání neživých vší z vlasů postačí použití obyčejného hřebenu, to však neplatí pro vyčesání hnid.

Pro vyčesání svléknuté hnidy z vlasů je třeba použít speciální hřeben proti vším* s hustými kovovými zuby.

Samice vši klade hnidy těsně u vlasové pokožky, kde mají ideální teplotu i vlhkost.

Pokud je hnida vzdálena více než 1 cm od vlasové pokožky, je to zpravidla známka toho, že je hnida již na konci svého životního cyklu.

 

 

* Tento zdravotnický prostředek podléhá regulaci, na jejímž základě je opatřen označením CE.Pomocí této kalkulačky si můžete spočítat, jak rychle se vši rozšíří:

dnech