Domů > Vši a hnidy > Rezistence vůči odvšivovacím přípravkům

Rezistence vůči odvšivovacím přípravkům

Nejstarší metodou boje s vešmi je manuální odvšivování. Tato technika se odjakživa používá u vší parazitujících na člověku i na zvířatech. Spočívá v pečlivém vybírání jedné vši za druhou, a to několikrát denně po dobu až 3 týdnů. Odvšivovací hřebeny se používaly již přibližně od roku 9500 let před naším letopočtem a díky nimž tak bylo vybírání vší mnohem snazší a rychlejší.

60.-70. léta

V této době byly vynalezeny nové chemické odvšivovací metody. Spočívaly v tom, že se vlasy pečlivě umyly, načež byl aplikován speciální přípravek či šampon obsahující insekticidy a/nebo ovicidy.

První odvšivovací přípravky obsahovaly řimbabu (prášek z usušených listů chryzantémy) a malathion.

Od roku 2000

Vši začaly být rezistentní vůči syntetickým účinným látkám, jež byly obsaženy v odvšivovacích přípravcích. Proto se odvšivovací přípravky založené na bázi syntetických látek považují za čím dál méně účinné.

První studie, která se zabývala rezistencí vší vůči chemikáliím, byla provedena již v roce 1976. Několik dalších studií tuto teorii potvrdilo a byla potvrzena odolnost vší vůči dvěma látkám, a to malathion a řimbaba.

Léčba nové generace

Po zjištění této rezistence byly vynalezeny nové odvšivovací přípravky založené na bázi přírodních látek nebo silikonů. Mechanický způsob odvšivení, kdy dojde k zadušení vši, funguje navzdory rezistenci vší vůči chemickým látkám.

Tyto nové odvšivovací přípravky nejsou neurotoxické. Mechanické odvšivení se jeví jako velmi účinné, jelikož nedochází ke vzniku rezistence.

Odvšivovací přípravek Parasidose obsahuje jedinečnou látku, která pomocí mastných kyselin s krátkým řetězcem (C8-C18), získaných z kokosového oleje, usmrtí vši a hnidy zablokováním jejich dýchacích cest.

Odvšivovací přípravek* Parasidose umožňuje mechanickou likvidaci vší a hnid v jediné aplikaci za 15 minut.

 

 

* Tento zdravotnický prostředek podléhá regulaci, na jejímž základě je opatřen označením CE. Vhodné pro děti od ukončeného 3. měsíce. Před použitím si pozorně přečtěte příbalové informace. Poraďte se se svým lékárníkem.

Rezistence vůči odvšivovacím přípravkům